Harmooniline hingamine – sissejuhatus Tiibeti jantrajoogasse
Harmooniline hingamine - sissejuhatus Tiibeti jantrajoogasse
Esimene moodul toimub laupäeval 19. veebruaril kell 10.30 - 17.00. Tallinnas
Jantrajooga on jooga liikumises, energia toimimises, harmoonia ja rütm, läbi mille on võimalik avarduda oma meeleruumi selgusesse. Vanades joogatekstides on öeldud, et elu on hingamine.
Harmoonilise hingamise kursusel õpime:
- teadvelolu hingamisest läbi lõdvestuse
- erinevaid hingamise laade: kõhu-, roide ja ülakopsu hingamist ning nende mõju meelele
- avastama harjumuslikke mustreid oma keha ja hingamise sees
- siseneme Tiibeti jantrajoogasse praktiseerides 9 puhastavat hingamist ning tehes tutvust iidsete eluenergia harjutustega.
Hingamine on Elu. Teeme oma esimese hingetõmbe siis, kui sünnime maailma ja viimase, kui lahkume. Tavaliselt me hingame teadvustamata, hetkest hetke nõnda nagu meie meele- ja kehamustrid hingamises peegelduvad. Meel on rahutu. Selle liikumine toimub automaatselt ja toob kaasa hingamise kiirenemise ja ebakorrapärasuse. Keha on oma olemuselt aeglasem kui meele liikumine. Meel võib olla hetkega tulevikus või minevikus, kuid keha on alati olevikus.
Joogas me õpimegi olevikus olemist.
Rahutu meele ja hingamise tõttu eemaldume oma keha aeglasest ja loomulikust rütmist. See on üks tasakaalutuse põhjustest. Kui hingamine on ebakorrapärane ja pinges, siis ka eluenergia on nõrk ja vananeme kiiremini.
Kui hingame rahulikult, loomulikult, vabalt ja ennekõike teadlikult, liigume vähehaaval seisundisse, milles tekib kokkusulandumine hingeõhu liikumisega, mis omakorda toob kaasa tüüne ja kirka meeleseisundi ning hea tervise.
Kursusel läheneme iidsele joogalaadile - Tiibeti jantrajoogale, mis hõlmab endas keha, hingamise ja meeletasandi. Vanas Tiibetis teati jantrajoogat kui dzogtšeni harjutajate püha ja salajast praktikat.
Jantrajooga juurtekst on kirja pandud 8. sajandil ja on teadaolevalt kõige vanem süsteemsete füüsiliste joogaharjutuste kogumik, kus keha liikumine teenib hingamist ja hingamise hoidmist. Harjutuste ajal, kui hingamine liigub, siis ka keha liigub ning kui hingamine peatub, siis ka keha peatub. Sel viisil korrapärastub hingamine ja rahuneb meel.
Joogas ei arvata inimese eluiga aastate järgi, vaid hingetõmmete järgi. Kui raiskad oma elu ära hingates pinges, katkendlikult ja kiiresti, siis on tervis habras ja elu vinduv.
Harmoonilise hingamise kaudu leiab nii algaja kui ka juba kogenum harjutaja lihtsaid aga samas väga mõjusaid harjutusi, et süvendada ja selgindada oma kogemust hingamisest.
Harmooniline hingamine on võti harmoonilisse ja tasakaalustunud igapäevaellu. Tundes iseennast ja tajudes seeläbi kirkalt ka elu täiuslikkust - tegelikkust siin ja praegu - kohaloleku jõudu hetkes täis elurõõmu.
Esimene moodul toimub laupäeval 19. veebruaril kell 10.30 - 17.00. Lõuna supp kell 13.30-14.30.
Teine moodul toimub 12. märtsil 10.30 - 17.00. Lõuna 13.30-14.30.
Kolmas moodul 9. aprillil kell 10.30 - 17.00. Lõuna 13.30-14.30.
Täpsema kursuse toimumiskoha Tallinnas saadan registreerunutele hiljem.
Harjutused ei ole füüsiliselt rasked, vaid pigem tunnetuslikult peenekoelised ja marjaks kulub ära hea soe tekk lõdvestuse ajaks. Mooduli osaluspanus 70 €, soodushind pensionäridele/ õpilastele 50 €.
Kui Sul on soov osaleda ja raha on ainus takistus, siis räägime ja leiame alati lahenduse.
Kursusel on võimalik osaleda ka läbi zoomi .
Juhendajast :
Maaja Zelmin on tänapäeva suure Dzogtšen meistri Chögyal Namkhai Norbu õpilane 1992 aastast. Temast sai rahvusvaheliselt autoriseeritud esimese tasandi Tiibeti Jantrajooga juhendaja 2005 aastal ja teise tasandi juhendaja 2010 aastal. Hetkel on ta ainus autoriseeritud Tiibeti Jantrajooga õpetaja Eestis. Ta on jantrajooga kursusi juhendanud Norras, Rootsis, Soomes ja Lätis.
Maaja Zelmin on ka rahvusvaheliselt autoriseeritud Klassikalise jooga (baseerudes põhiliselt Kṛiṣṇamacarya jooga traditsioonile, kus prioriteediks on inimese individuaalsus ja sellest lähtuvalt siis ka harjutused) juhendaja ning ta on tegelenud aktiivselt jooga õpetamisega üle 30-ne aasta.
Rohkem infot:
https://www.maajajooga.ee/
https://www.dzogchen.ee/ajakava/dzogchen.htm
https://yantrayoga.net/