Jooga

Jooga

Harmooniline hingamine

Hingamine on elu. Teeme esimese hingetõmbe siis kui sünnime maailma ja viimase kui lahkume. Tavaliselt me hingame teadvustamata, hetkest hetke nõnda nagu meie meele-  ja kehamustrid hingamises peegelduvad. Meel on rahutu. Selle liikumine toimub automaatselt. Seetõttu on meele toimimise rütm märgatavalt kiirenenud. See on eemaldumine meie keha aeglasest ja loomulikust rütmist. See ongi tasakaalutuse põhjus.
Kui hingame rahulikult, loomulikult, vabalt ja ennekõike teadlikult, liigume vähehaaval seisundisse, milles tekib kokkusulandumine hingeõhu liikumisega mis omakorda toob kaasa tüüne ja kirka meeleseisundi.
Harmoonilise hingamise kaudu leiab nii algaja kui ka juba kogenum harjutaja lihtsaid aga samas väga mõjusaid harjutusi, et süvendada ja selgindada oma kogemust hingamisest.
Harmooniline hingamine on võti harmoonilisse ja tasakaalustunud igapäevaellu. Tundes iseennast ja tajudes seeläbi kirkalt ka elu täiuslikkust – tegelikkust siin ja praegu. Kohaloleku jõud hetkes täis harmooniat ja elurõõmu.

Mida me õpime:
–  kõhuhingamise taju
–  mõjusad harjutused harmoonilise hingamise 4 erineva faasi tunnetamiseks
–  individuaalsusest lähtuv lihtne igapäevane programm
–  teadvelolu hingamisest läbi lõdvestuse

 

 

Klassikaline jooga

Klassikaline jooga

Klassikalises joogas arendatakse teadlikust kehaliste harjutuste abil. Kogu tähelepanu on suunatud just sellel ajahetkel tehtavale liigutusele, mis toimub vabalt ja loomulikult kulgeva hingamise rütmis. Järjepideva harjutamise tulemusena paraneb kehaline tervis millega kaasneb meelte rahunemine. Kogemused mis sünnivad joogaharjutuse ajal, aitavad inimesel paremini mõista iseennast. Harjutustes keha lõdvestub viies loogiliselt edenedes lõdvestumisele,milles meeled ja aistingud on erksad, aga puhkamas.
Jooga lihtsad ja mõjuvad psühhofüüsilised harjutused on igale inimesele jõukohased.

RZGTIF02NB

Jantrajooga

Jantrajooga

 Jantrajooga on jooga liikumises, energia toimimises,harmoonia ja rütm - läbi mille on meil võimalik avarduda oma meeleruumi selgusesse. Tänu jantrajooga harjutustele, mis pärinevad 8 sajandi Tiibetist, on võimalik igal ühel leida üles rahu, harmoonia  ja tasakaal iseendas.
 Vanades tantrates on öeldud, et elu on hingamine ning kui inimene raiskab oma elu hingates kiirustades ja katkendlikult siis ka eluiga on lühike. Jantrajooga harjutused õpetavad meid hingama korrapäraselt ja rahulikult, keskendudes teadlikult pausidele hingetõmmete vahel ning seeläbi parandades tervist ning pikendades eluiga.

  Tiibeti Jantrajooga ( tiibeti keeles Trulkhor ) on teada olevalt  vanim joogasüsteem mis on muutumatuna säilinud nii kirjaliku ürikuna kui ka  katkematu elava õpetuse liinina õpetajalt õpilasele. Põhinedes 8. sajandil Tiibetis kirja pandud budistlikule tekstile " Päikese ja kuu ühendus " ( Nyida khjaor tiibeti keeles, Hatha Yoga sanskriti keeles). Jantrajoogast võib leida sarnaseid harjutusi, mis  Hatha joogastki, aga rõhu asetus ja viis kuidas neid tehakse on erinev. Jantrajooga on terviklik joogaharjutuste süsteem, kus on kokku 108 harjutust - hõlmates endas nii dünaamilisi liikumisi ( jantraid ) ning erinevaid hingamisharjutusi
(pranajaamasid). Iga jantra koosneb 7 faasist, kus keha liikumine on seotud peenekoeliselt hingamisega. Nii liikumine kui ka asendis püsimine toimub kindla ajavahemiku jooksul. Nagu muusikas ja looduse ringkäiguski on oma  rütm nii ka jantrajoogas on erinevate hingamislaadide ja hoidmiste õppimiseks oma kindel rütm - läbi mille rahuneb meie meel ja paraneb tervis. Jantrajooga baastasandil  on 3 harjutuste seeriat mille seast igaüks võib endale midagi vajalikku leida : tsigdzong - 5 harjutust liigeste soojendamiseks ja terve hoidmiseks, lungsang - 8 harjutust eluenergia tasakaalustamiseks,tsandul - 5 harjutust energiakanalite puhastamiseks.       Elurõõm igapäevaelus on märgiks, et oled jantraid harjutades õigel teel. Jantrajoogaga on tihedalt  seotud tiibeti meditsiiniga, kus ühe osana ravist soovitatakse ka harjutusi kus keha liikumine on kooskõlas hingamisega.

   Lääne maailma on jantrajooga avanenud suhteliselt hiljuti, tänu tänapäeva suurele Dzogtśen meistrile Chögyal Namkhai Norbule, kes on jantrajoogat õppinud oma koopa erakust onult Urgjen Tenzinilt ja oma arstist juureõpetajalt Changchub Dorjelt.